PN z Brazylii: Niemcom to mistrzostwo się po prostu należało

Lecieli tutaj po puchar, z pucharem będą wracać. Reprezentacja Niemiec, choć potrzebowała na to aż 120 minut w wielkim finale, zdobyła na Maracanie upragnione, tak długo wyczekiwane mistrzostwo świata!

Miroslav Klose, który zobaczył uniesiony przez Philippa Lahma puchar nie wytrzymał, kompletnie się rozkleił. On wie, że dla niego była to ostatnia okazja na zdobycie czegoś tak wspaniałego. Blisko było już w 2002 roku, ale wtedy Niemcom wybił puchar z głowy Ronaldo. Teraz, wiele na to wskazuje, że na zakończenie reprezentacyjnej kariery Miro, wszystko poszło według planu.

Bohater? Jasne, można pójść na łatwiznę i napisać, ze Mario Goetze, który strzelił przepiękną bramkę. Można jednak wskazać tych mniej widocznych, ale którzy wykonali nieprawdopodobną robotę. Fantastyczny mecz, zresztą kolejny, zaliczył Philipp Lahm. Fenomenalny był znów Manuel Neuer, samego siebie znów przechodził Bastian Schweinsteiger. Dla zawodnika Bayernu to historia wprost niebywała - jeszcze kilka miesięcy temu leżał na operacyjnym stole, później przechodził rehabilitację i zastanawiał się , jakie ma w ogóle szanse na powołanie. 13 lipca wybiegł w pierwszym składzie, zaliczył kapitalne zawody, naznaczone krwią w dogrywce, ostatecznie zwycięskie!

Joachim Loew, dla którego finałowy mecz był spotkaniem nie tylko o tytuł, ale również o zachowanie posady - wiem, brzmi to idiotycznie, ale gdyby czwarty raz z rzędu, mając tak świetnych piłkarzy na podorędziu nie zdobył tytułu, niemiecki związek mógłby w końcu poszukać kogoś bardziej konkretnego - tuż po spotkaniu wbiegł na murawę, cieszył się razem ze swoimi piłkarzami jak dziecko mając łzy w oczach. Takie obrazki zapadają w pamięć na lata.

Argentyny szkoda, bo Albiceleste w niedzielę pokazali charakter, udowodnili, że udział w finale im się należał. Kto wie, co by było, gdyby w jednej czy drugiej sytuacji zimną krew zachowali Higuain czy Palacio. Kto wie, co by było, gdyby mógł zagrać Angel di Maria. Przecież Leo Messi oprócz kilku akcji w meczu z Niemcami był kompletnie niewidoczny, jego gigantyczny potencjał został zmarnowany przez fakt, że zupełnie nie miał z kim grać na boisku. Może to błąd Sabelli? Może rzeczywiście powołał nie tych piłkarzy, których powinien? Może rzeczywiście w kadrze znaleźć się powinien Tevez? Ale jeśli wierzyć argentyńskim dziennikarzom, to właśnie Messi był przeciwny temu powołaniu... To kwestie, które na pewno będą w Argentynie szeroko komentowane.

Messi miał w niedzielę ogromną szansę na - w końcu - wmaszerowania na piłkarski Olimp. Gdyby trzeba było wymienić wszystkie tytuły, które do momentu rozpoczęcia wielkiego finału mistrzostw świata w Brazylii udało mu się uzbierać, zajęłoby to zbyt wiele miejsca. Sześć mistrzostw Hiszpanii, trzy zwycięstwa w Lidze Mistrzów, dwa Puchary Króla, medal Igrzysk Olimpijskich... Wymieniać można bez końca. Do niedzielnego wieczora brakowało mu tego jednego, jedynego trofeum zapewniającego mu miejsce na tej samej półce futbolowych legend, na której zasiada od dwóch dekad Maradona - Pucharu Świata. Ostatecznie zdobyć się go nie udało.

Różnica między nim a Maradoną jest jednak ogromna. Diego przed zakurzeniem musi bronić się potokiem słów i kolejnymi skandalami, Messi o skandalach nie ma zielonego pojęcia. On głos będzie zabierał, tak jak nas do tego przyzwyczaił, tylko na boisku. Na zostawienie swojego wielkiego poprzednika daleko w tyle ma jeszcze dobrych kilka lat. Kto wie, może za cztery lata?

Teraz czas na niemieckie świętowanie. Cóż, należało im się! Czyż nie?

Z Rio de Janeiro,
Paweł Kapusta